понедельник, 16 декабря 2024 г.

 

 Українська література 11-Б клас на 17.12.2024

       О.П. Довженко  «Воля  до  життя» 

Сила  волі  до життя як один із чинників виживання людини в   екстремальних умовах (Іван Карналюк). Самовідданість і героїзм медичних працівників, усього народу в роки Великої Вітчизняної війни.

Епіграф уроку

 «Людина на війні - це воля. Є воля - є людина! Нема волі - нема людини! 

Скільки волі, стільки й людини.»

О.Довженко

Оповідання О. П. Довженка « Воля до життя» переносить нас у суворі роки війни, коли в смертельному поєдинку з фашизмом у всій повноті проявився нескорений дух  нашого народу.

Іван Карналюк був звичайним рядовим бійцем, яких було сотні тисяч на цій жорстокій, кривавій війні. Ніяких особливих геройств за ним не числилось, але воював він сміливо, хоробро. В одному з боїв його було тяжко поранено.

 «Ах, як не хотілось йому падати ... і кров била фонтаном з жахливо скаліченого плеча.»

- Як повів себе в шпиталі поранений Іван Карналюк?

   «Ранок був хмарний, сірий. Хірург опустив голову і замислився. ... Жить хочу! Дайте мені перев`язку і все, що треба!..»

- Що ж змусило Івана напівживого піднятися майже зі смертного одра й дійти до перев`язочної? (Виключна сила волі, волі до життя.)

- Як ви розумієте слова хірурга, звернені до Івана:

«Ви виграли генеральну битву майже без усяких засобів до перемоги»?

- Чому лікар сказав Івану Карналюку: «Ви навчили мене жити»(Опиратися смерті.)

Життя – це найдорожчий для людини скарб. І за нього треба боротися, боротися всіма можливими засобами, а головне – вірити в перемогу, перемогу над ворогом, над смертю, бо без віри, надії життя неможливе; перемагають лише сильні духом люди. Саме таким і був Іван Карналюк.

У роки війни чудеса героїзму, витримки, самовідданості проявляли й військові медики, які часто під бомбами, ризикуючи своїм життям, рятували життя пораненим солдатам і офіцерам, годинами не покидаючи операційних, перев`язочних палат. Такими зображені у творі  О.Довженка «Воля до життя» військовий хірург Миколо Дудка, лікарі, медичні сестри.

Професія лікаря завжди вважалася однією з найблагородніших. Рятувати життя людині, полегшувати її страждання – найвище покликання лікаря. На підтвердження цієї думки знайдіть уривок у творі й зачитайте його: «Хірург працював з надзвичайним натхненням і любов`ю. ... Так сила опору смерті помножила силу лікаря, і цю силу лікар вертав хворому.»

Оповідання О.П. Довженка « Воля до життя» - це твір про крицеву стійкість, нездоланність людини, її духовну й моральну силу, виключну силу волі до життя. Це пам`ятник життєлюбству нашого солдата.

Велика Вітчизняна війна – це наша історія, а її забувати не слід, бо це потрібно не мертвим, це потрібно живим, тобто нам, нащадкам тих людей, які ціною власного житя, завдяки власній силі духу, мужності, волі до життя вижили в ті страшні роки, перемогли ворога й дали нам життя.

 

Домашнє завдання (на вибір). Підготувати усну характеристику Івану Карналюку або розповіді про рідних, які воювали.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

             Українська мова 5 клас на 21.05.2025     Орфографія. Уживання м`якого знака. Апостроф. Тренувальні вправи. 1. Перепишіть сло...