вторник, 16 апреля 2024 г.

 

                          Українська література 10 – Б клас на 17.04.2024

                                 Особливості композиції

 В. Винниченко увірвався  в українську прозу, як подих свіжого повітря. Вже перші оповідання здобули схвальні відгуки І. Франка та М. Коцюбинського, і його  ім'я  стали згадуватися  з іменами найвидатніших митців. Євген Чикаленко назвав „прекрасним витвором” словесного мистецтва

один із найкращих його творів — новелу „Момент”.


Любов і щастя — це те, чого споконвіку прагне кожна людина.  Саме цю проблему  і порушує

В. Винниченко в новелі „Момент”. Але письменник намагається  розв'язати її по-новому.

        За Винниченком,  « Щастя – це «свободна воля», воля від тягаря, й обов’язку, що є наслідком тривалих стосунків. Справжнє щастя – у миттєвому захваті».  Відповідь на це проблемне питання ми і спробуємо сьогодні знайти.

письменник дібрав назву твору? (Щастя — момент, і його треба цінувати)

     Все наше життя — це безкінечність різноманітних моментів. Одні ми навіть не помічаємо , згадка про інші наповнюють нас теплом і світлом.  Буває, що на все  життя запам'ятовується не сама подія, а чийсь погляд, аромат чи ніжний дотик. Спираючись на  текст новели,  складіть мозаїку із найяскравіших вражень героя, які він запамятав назавжди, бо вони зробили для нього цей момент життя незабутнім.

v  « Семен прикрив мене рядном, яке дуже пахло огірками»

v  « Я... зстрибнув з возика й побіг до повітки. Одчинивши двері, я ступив до неї... і від несподіванки закам'янів: на розкиданій соломі сиділа...— уявіть собі!..— сиділа панна»

v  « Пам'ятаю, в якомусь кутку повітки тягнулась до землі жовта смуга проміння і здавалась золотою палицею, припнутою до стіни»

v  « Вона ставала все ближчою й ближчою мені. Здавалось, ми давно-давно колись разом жили десь, потім розлучились, а тепер знову зійшлись»

v  « Починався ліс. Старі товсті дуби, широко розставивши волохаті руки-віти, ніби приймали нас в свої зрадливі обійми. Стрункі берези, білі, мов оголені до пояса, соромливо стояли між дубами і ховалися за ними»

v  « Ліс помирився з нами й провадив далі своє життя, життя кохання, народження, росту. На блідих квіточках кущів діловито гуділи бджоли; тукав дятел десь вгорі; дві пташки, пурхаючи з гілки на гілку, подивлялись на нас і несподівано зливались в обіймах. Літали сплетені коханням метелики або в щасливому безсиллі сиділи на листку й поводили вусиками. У траві парами кишіли кузьки. Одбувався великий, прекрасний процес життя»

v  « Ліс похмурився. Злякано спурхнули пташки й полетіли в глиб його. Темна глибина ждала нас»

v  «Ще кілька кроків... Просвіт більше... Засивіло небо... Руки дрижали, під грудьми проходили холодні хвилі, серце гупало...»

v  « Зашумів весь ліс, замиготіли стовбури, вдарив світ, в очах промайнула картина якоїсь довгої, рівної просіки, і разом хтось десь крикнув, сильно вибухнуло щось збоку, крикнуло, знов вибухнув постріл»

v  « Це було торжество двох великих кузьок; це був вихор життя, який зміта все сміття „не треба”, „не можна”, це було щастя крові, мозку, нервів, кісток; це було найвище щастя народження, народження не з сліпими, а з одвертими, видющими очима душі»

v  «— А тепер ми попрощаємося. Чуєте? Я піду в один бік, а ви — в другий. І ніколи ви не повинні шукати мене. Чуєте! Як вас зовуть?»

v  « І, криво посміхаючись, дивилась на мене великими благаючими очима підстреленої лані»

v  «— Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість. Я знаю вже. Саме найбільше щастя буде мізерним в порівнянні з цим»

v  « Вона тихо пішла, а я сидів, і в мені з мукою щеміло осиротіле щастя»

В. Винниченко у новелі „Момент” автор поєднує реалістичне змалювання дійсності з філософським підтекстом про плинність життя, про щастя людини, про мить як часточку вічності. Він описує

такий відрізок часу, який, переживши раз, пам'ятатимеш усе життя. В. Винниченко використовує  зовнішні події  як тло, на якому розквітає кохання . Автор не описує любовну  сцену, а акцентує увагу на зображенні почуттів і чуттів героїв. Також Винниченко по-новому зображує поведінку жінки в любовному тандемі: саме вона виступає ініціатором рішучого кроку — розриву. Обраний стиль розповіді допомагає відчути те, що переживав головний герой, а екстремальність ситуації — момент на межі життя і смерті — сприйняття юнаком оточуючого середовища на емоційному рівні роблять читача ніби співучасником події. Пережитий момент любовного екстазу очищує героїв і збагачує їх новим духовним досвідом.

Домашнє завдання

 Твір-роздум . Доведіть або спростуйте тезу: «Щастя – момент. Далі вже буденщина, пошлість»

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  Українська література 10 –Б клас на 03.05.2024 “Пам’ятi тридцяти” аналіз Павло Тичина АНАЛІЗ ТВОРУ (паспорт твору) Вірш “Пам’яті тр...