понедельник, 15 января 2024 г.

 

       Українська мова 10 – Б клас  на  16.01.2024                                                                        Джерела українських фразеологізмів

Прислів’я, приказки, крилаті вирази, афоризми як різновиди фразеологізмів

 ЗНО

 Тішити око, краєм ока, в чотири ока, не спускати ока, як зіницю ока, вбирати око, впадати в око, на око,

валитися з рук, видирати з рук, вислизати з рук, відбитися від рук, докласти рук, збувати з рук, з рук у руки, не випускати з рук, не покладати рук, як без рук, легка рука, рука не піднімається, тверда рука, власними руками, на швидку рукупід гарячу руку

гострий на язик, довгий язик, язик як помело, ламати язика, розвязати язика, язик без кісток, язик висолопити, язик заплітається, язик кілком стає, язик не повертається, язик підвішений, язик як бритва, язик проковтнеш.

Перевірити себе за фразеологічним словником.

Сидіти поруч; сидіти на дивані; сидіти в печінках.

Ковтати слинку, ковтати ліки, ковтати кашу.

Ламати списи, ламати меблі, ламати пліт.

Тримати за руку; тримати руку на пульсі; тримати драбину.

Перша скрипка, перша сторінка, перша оцінка.

Старший син; блудний син; улюблений син.

 Завдання: вибрати з-поміж запропонованих фразеологізмів відповідні за значенням .

            Розмотати клубок; за щучим велінням, скоро казка мовиться, дорогу перейти, як з голочки, віща Кассандра, Содом і Гоморра,  впіймати за хвіст жар-птицю; вогонь Прометея, альфа й омега, плутатися під ногами, земля обітована, муки Тантала, не святі горшки ліплять, передати куті меду.

     Побут: Передати куті меду, дорогу перейти, плутатися під ногами;

     ремесла та інші види виробничої діяльності: розмотати клубок; як з голочки; не святі горшки ліплять;

     усна народна творчість: за щучим велінням, скоро казка мовиться, впіймати за хвіст жар-птицю;

    грецька міфологія: віща Кассандра, вогонь Прометея (невгасаюче прагнення до досягнення високої та благородної мети), муки Тантала;

    Біблія: Содом і Гоморра, альфа й омега, земля обітована.

    Довідка: Тантал – син Зевса і німфи Плуто, лідійський цар. Він був улюбленцем богів, але коли він запишався та образив богів, ті скинули його в Аїд. За іншою версією боги покарали Тантала за те, що він розголосив таємниці Зевса, викрав нектар і амбросію і частував ними людей. На тому світі Тантал, стоячи по шию в воді, не міг утамувати спраги, бо вода відступала, коли він нахилявся, щоб напитися. Над ним на гілках рясніли плоди, але він не міг їх досягти.

Дати відповідь на питання:

    А) З яким ремеслом пов′язані фразеологізми:

1.     розплутувати вузол, де тонко, там і рветься, розмотати клубок (ткацтво, прядіння);

2.     білими нитками шите, на живу нитку, як з голочки (кравецтво);

3.     брати в лещата, між молотом і ковадлом, міцного гарту (ковальство);

4.     лудити очі, полуда впала на очі, зняти полуду з очей (гончарство);

5.     закидати вудку, змотувати вудки, клювати на живця, стріляна птиця, ганяти як солоного зайця (рибальство і мисливство).

   Б) З якою діяльністю пов′язані фразеологізми:

           1.   варити воду (з когось), з одного тіста, орати перелоги, прокладати першу борозну, попускати віжки, повертати голоблі (сільськогосподарські та інші трудові процеси);

           2.   увіходити в роль, помінятися ролями, у своєму репертуарі, коронний номер, попадати в тон, як по нотах (театрально-музична діяльність);

           3.   з відкритим забралом, підносити на щит, схрещувати мечі, нюхати порох, приймати бій, брати рубіж, взяти на озброєння, здавати позиції, залишати поле бою (військова справа).

  В) З чим пов′язані ознаки та дії, названі у наступних фразеологізмах:

заяча душа, хитрий лис, кіт наплакав, показувати пазурі, птах високого польоту, розправляти крила, звити гніздо, курям на сміх (ознаки та дії, пов'язані зі світом тварин і птахів).

Переписати, вибравши з дужок слово, що утворює з поданим фразеологізм. Розкрити значення записаних фразеологізмів, визначити їх джерело, знайти фразеологізми-синоніми. За потреби звернутися до фразеологічного словника.

         Спалити (дрова, листи, кораблі); гнути (гілку, кирпу, деревце); дати (відповідь, милостиню, слово); дерти (носа, пір′я, папір); коптити (м’ясо, небо, ковбасу), наламати (дров, трісок, парканів); винаходити (двигун, велосипед, ракету).

         Для перевірки. Спалити кораблі – знищити можливість для відступу. Гнути кирпу зазнаватися, чванитися. Дати словопообіцяти. Дерти носазазнаватися, чванитися. Коптити небо – жити  бездіяльно, безцільно, без користі для інших. Наламати дров – вчинити щось необдумано. Винаходити велосипед – займатися пошуками того, що вже давно відоме.

 Д.з. § 42, вправи 302

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  УКРАЇНСЬКА МОВА 11-а клас на 17.05.2024 ПЕРЕКЛАДИ ЄВАНГЕЛІЯ. ПСАЛМИ Т. ШЕВЧЕНКА. ОСНОВНІ МОВНІ СТИЛЬОВІ ЗАСОБИ КОНФЕСІЙНОГО СТИЛЮ. МАРКО...