вторник, 5 декабря 2023 г.

 

Українська література 10 – Б клас на 06.12.2023

Поема «Мойсей» - одна з вершин  творчості Івана Франка. Пролог до поеми - заповіт українському народові

    Все, що мав у житті, він віддав                                                                                                                          

              Для одної ідеї,

     І горів, і яснів, і страждав,

              І трудився для неї

                  Іван Франко

 

Сергій Єфремов в «Історії українського письменства» писав: «І між ліричними поезіями, і між белетристичними та публіцистичними творами Франка, і між його поемами чимало знайдеться таких, що на довгі часи переживуть самого автора. Таким твором є поема « Мойсей».

 М. Коцюбинський, відвідавши І. Франка уже під час роботи над поемою, згадував: «У своїй убогій хатині сидів він за столом босий і плів рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті і писав поему “ Мойсей ” ».

А ось що писав сам І. Франко у передмові до одного з видань свого твору: «Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не признаного своїм народом. Ся поема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні».

Ідейним поштовхом до її написання також були революційні події 1905 року в Росії, з якими Франко пов'язував сподівання на звільнення України з-під імперії. Письменник дійшов висновку: розпочинається епоха руйнування імперій, старого несправедливого суспільного устрою. Відтак поневолені народи матимуть шанс на визволення. Треба зробити все, щоб українська нація також була готовою гідно скористатися цим шансом.

І.Франко створив філософську поему «Мойсей», взявши за основу сюжету біблійну історію про старозавітного пророка, який вивів єврейський народ з єгипетської неволі. Це був провідник народу, поневоленого єгипетськими володарями. Він вивів єврейський народ з неволі і 40 літ блукав з ним по пустелі, учив і картав, і довів його до границі обітованої землі; народ в цю землю ввійшов, та не ввійшов в неї його вождь. В омріяній країні на єврейський народ чекало щастя й вільне життя, але сам Мойсей не побачив цього. Ця історія величного мужа впилася І. Франку в душу і надихнула його до написання величного твору «Мойсей».

До речі, ім’я староєврейського пророка перекладається «Як взятий від води»

Скориставшись біблійним сюжетом, І. Франко створив абсолютно автентичний твір про історію і психологію українського народу.

Сюжетні особливості.

 Поема «Мойсей» - досить складний для сприйняття твір. Композиційно поема складається з прологу і 20 пісень (розділів). Композиція ускладнена позасюжетними елементами:опис побуту кочового народу, вставна притча про терен, міф про Оріона, діалоги, внутрішні монологи-звертання Мойсея, його молитва.

Вчені-літературознавці вбачають у поемі двоплановий зміст, втілений у дві сюжетні лінії:

1.     Історія Мойсея і єврейського народу.

2.     Історія українського народу і , власне, самого автора, І. Франка.

Тема твору: в поемі зображено складний і тернистий шлях народу до самовизначення, роль ідейного і духовного лідера щодо здійснення заповітної мрії,  виражено глибоку віру поета у невичерпні сили народу, в те, що попри тяжкі поневіряння, український народ матиме щасливе майбутнє. Пекучий біль проймав поетове серце, коли він думав про принизливе становище українців.

Жанр поеми «Мойсей» - філософська ліро-епічна поема

1.     Якими ознаками характеризується цей жанр? (розрахована на тривалу розповідь, в ній осмислюється світ , поступ людства, загальні закономірності життя, природи, нагальні проблеми буття, часу, простору.)

2.     Які історіософічні проблеми порушуються? (проблеми буття особистості і нації, вождя і народу, волі і рабства, життя і смерті)

3.     Які два начала органічно поєднано у творі? (ліричне - Пролог, емоційно забарвлені молитви і монологи Мойсея та епічне – розповідь про мандри єврейського народу під проводом Мойсея)

Символічний зміст твору має глибокий філософський і повчальний підтекст, тому дехто з вчених визначає цей твір за жанром як філософська поема-притча.

Літературознавчі терміни

 Поема — ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.

Притча — це повчальна алегорична оповідь найчастіше філософсько-релігійного змісту, що складається з фабули(сюжету) й моралі. Широко використовуються в Біблії.

 Іван Франко. «Мойсей».
 Пролог до поеми

 Народе мій, замучений, розбитий, 

Мов паралітик той на роздорожжу, 

Людським презирством, ніби струпом, вкритий!

Твоїм будущим душу я тривожу, 
Від сорому, який нащадків пізних 
Палитиме, заснути я не можу.

Невже тобі на таблицях залізних 
Записано в сусідів бути гноєм, 
Тяглом у поїздах їх бистроїзних?

Невже повік уділом буде твоїм 
Укрита злість, облудлива покірність 
Усякому, хто зрадою й розбоєм

Тебе скував і заприсяг на вірність? 
Невже тобі лиш те судилось діло, 
Що б виявило твоїх сил безмірність?

Невже задарма стільки серць горіло 
До тебе найсвятішою любов'ю, 
Тобі офіруючи душу й тіло?

Задарма край твій весь политий кров'ю 
Твоїх борців ? Йому вже не пишаться 
У красоті, свободі і здоров'ю?

Задарма в слові твойому іскряться 
І сила й м'якість, дотеп і потуга 
І все, чим може вгору дух підняться?

Задарма в пісні твоїй ллється туга, 
І сміх дзвінкий, і жалощі кохання, 
Надій і втіхи світляная смуга?

О ні! Не самі сльози і зітхання 
Тобі судились! Вірю в силу духа 
І в день воскресний твойого повстання...

О, якби хвилю вдать, що слова слуха, 
І слово вдать, що в хвилю ту блаженну 
Вздоровлює й огнем живущим буха!

О, якби пісню вдать палку, вітхненну, 
Що міліони порива з собою, 
Окрилює, веде на путь спасенну!

Якби!.. Та нам, знесиленим журбою, 
Роздертим сумнівами, битим стидом,– 
Не нам тебе провадити до бою!

Та прийде час, і ти огнистим видом 
Засяєш у народів вольних колі, 
Труснеш Кавказ, впережешся Бескидом,

Покотиш Чорним морем гомін волі 
І глянеш, як хазяїн домовитий, 
По своїй хаті і по своїм полі.

Прийми ж сей спів, хоч тугою повитий, 
Та повний віри; хоч гіркий, та вільний, 
Твоїй будущині задаток, слізьми злитий,

Твойому генію мій скромний дар весільний.

 

Поема «Мойсей » в оцінці літературної критики

 

1.     Твір посідає почесне місце в скарбниці найкращих надбань світової літератури.

2.     М. Коцюбинський у листі до І. Франка у 1905р. писав: «Сердечно дякую Вам за цей прекрасний, високопоетичний і глибокий твір. Тепер, коли кордон фактично отворений, «Мойсей» побачить і український світ – і се мене радує несказанно!»

3.     За життя Франка поема була перекладена польською, російською, німецькою мовами. Сьогодні маємо 9 іншомовних перекладів цієї невмирущої поеми.

4.     Читачів приваблюють життєствердні ідеали людяності, свободи, добра, справедливості.

 

1.     Чи справдилися сподівання І. Франка?

(автор вірить, що український народ таки подолає всі перешкоди та дістане омріяну свободу і незалежність, нехай навіть через довгі 40 чи більше років)

2.     Чому І Франка називають українським Мойсеєм?

(Франко все своє життя без останку, віддав, як і Мойсей, людині.

« Я без вибору став твій слуга

Лиш з любові та туги……»

 

Запитання до прологу

 

1. Яким настроєм сповнений вступ до поеми?

(оптимістичним, життєствердним)

2.                 Яка тема прологу? Які питання Франко порушує в ньому?

(у хвилюючих рядках перед читачем постає історична доля українського народу, його минуле, сучасне і майбутнє. Автор звертається до народу. Таким було українство на початку сторіччя: розшматоване, розділене між кількома державами, після кількох століть панської неволі, воно, не маючи свого ватажка, пророка, не знало, куди і як рухатися.)

3. Для чого пророк нагадує своєму народові про рабське минуле?

(Франко говорить про те, що люди повинні змінити своє ставлення до самих себе, а вже потім навколишній світ, відповідно, зовсім по-іншому буде реагувати й на людей. Потрібно викорінити рабську психологію, знищити дух покори й сліпої зневіри)

4. Що постає перед читачем у хвилюючих рядках прологу?

(У рядках прологу перед читачем постає історична доля українського народу: його славне минуле, трагічне минуле, щасливе майбутнє)

5. Яка провідна ідея звучить у пролозі? (Автор розвиває провідну ідею: визволення українського народу з-під колоніального гніту. Пророче звучать слова про неминуче оздоровлення нації: та прийде час - і ти огнистим видом засяєш у народів вільних колі, труснеш Кавказ, впережешся Бескидом, покотиш Чорним морем гомін волі і глянеш, як хазяїн домовитий по своїй хаті і по своїм полі )

 

 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  УКРАЇНСЬКА МОВА 11-а клас на 17.05.2024 ПЕРЕКЛАДИ ЄВАНГЕЛІЯ. ПСАЛМИ Т. ШЕВЧЕНКА. ОСНОВНІ МОВНІ СТИЛЬОВІ ЗАСОБИ КОНФЕСІЙНОГО СТИЛЮ. МАРКО...